MISE: NA ŠTÍTĚ

MISE: NA ŠTÍTĚ


TISKOVÁ ZPRˇAVA V ČJ

TISKOVÁ ZPRˇAVA V AJ

TISKOVÁ ZPRˇAVA V UA


 

V rámci závěrečného setkání Leadership Academy pořádané Spiralis za podpory grantu americké ambasády zazněla prvně od propuknutí války na Ukrajině následující slova. "Kynologický tým nabídl svoji pomoc na výzvu ukrajinského partnera. A můžu s radostí, pýchou i pokorou oznámit, že včera, tedy 16. března 2023 jsme získali poslední razítko k oficiální účasti na misi."

Jak řekl dále velitel výjezdové skupiny Disaster Assistance Responce Team (dále jen DART) Michal Hnaťuk, jde o završení snahy o podporu ukrajinské partnerské organizace působící na jihovýchodě Ukrajiny. Tato podpora bude poskytnuta v rámci mezinárodní skupiny kynologických záchranářských skupin Response Rescue International, kde působí Hnaťuk na pozici místopředsedy organizace.

"V současné době mohu potvrdit, že jsme dostali zelenou ze všech potřebných míst ukrajinské civilní, policejní i vojenské správy, a tak můžeme oficiálně rozjet i sbírku na podporu naší zhruba měsíční mise."

Ta by měla dle materiálů spolku stát zhruba 750 tis. Kč, a sdružení o podporu požádalo veřejnost prostřednictvím sbírkového portálu Darujme.cz.

"Uvědomuji si, že chceme strašně moc. Ale na druhou stranu by stačilo taky najít 75.000 lidí, kteří by nám poslali každý deset korun. Samozřejmě že se budeme snažit pomoct si i sami." Sdružení pořádá řadu programů pro děti z mateřských nebo základních škol, kde se mají děti šanci seznámit se psy – superhrdiny, s první pomocí nebo se třeba naučit s aplikací Záchranka.

"V rámci šesti měsíců Akademie se různí lektoři snažili do mě dostat informace, které by nám měly pomoct ukázat činnost v tom nejlepším světle. Právě proto jsme šli na ven i s kresleným vizuálem, který ukazuje holčičku v nebi, která posílá svojí mamince vzkaz právě skrz záchranářského psa," pokračuje Hnaťuk. "Já totiž věřím tomu, co jsem napsal do závěrečné prezentace, i co říkám v promo videu. Je jedno, jestli je to po zemětřesení v Turecku, Sýrii, po raketovém útoku na sídlišti na Ukrajině nebo zákopu osvobozeném od ruských "osvoboditelů". Každé tělo má své jméno, každé jméno má svůj příběh. A ten byl násilně přetržen, nedovyprávěn. Neuzavřen. A naši psi mají šanci pomoct tenhle příběh dovyprávět."

Mise se v současné době určitě účastní právě Michal Hnaťuk (44) a to jako psovod a zároveň jako jeden z dvoučlenného zdravotního týmu a jeho pes Emex Deabei (4, belgický ovčák terveuren). K sobě do týmu shánějí ještě veterinárního technika.

"Mám jedno želízko v ohýnku, ale musím počkat na přesné datum, kdy by se mělo jet. Potom padne finální rozhodnutí, protože náš veterinář je, jako každý náš jiný člen, normálně zaměstnaný."

Kromě české buňky se mise účastní ještě dvoučlenná buňka ze Skotska, zakládající velitel Response Rescue International John Miskelly jako psovod a analytik. Toho doplní technik a zdravotník z anglické partnerské organizace. A celou skupinu uzavírá psovod z Kanady se svým svěřencem.

Český tým

Michal Hnaťuk (44)

Povoláním zdravotní sestra, hlavou pořád na zkušené v zahraničí. Viděl v praxi několik desítek pátracích akcí mimo Českou republiku a už pět let se snaží tyhle zkušenosti předávat dál.

Během COVIDu díky sociálním sítím poznal práci předních psovodů a rozhodl se na ní navázat. A´t už jde o práce Ruuda Haaga, Johna Miskellyho nebo myšlenky organizací jako je NASAR nebo vládních agentur jako je FEMA.

Jako psovod se zajímá zejména o problematiku šíření pachu  mrtvých těl (cadaverin), jako vedoucí výcviku se snaží splnit všechny podmínky pro profesní certifikát NTIDPU.

SaR ÚSTECKO / JCAC CZ

Jako samostatná organizace jsme vznikli v roce 2022 po odtržení a osamostatnění z kynologické sítě Hasiči Česká republika.

Od počátku se snažíme pracovat jako multidisciplinární tým. V našem případě to znamená zejména zapojení observerů - pátračů, kteří doprovázejí kynologický tým (psovod a pes) a zajišťují veškerou podporu (navigace, telekomunikace, zdravotní výcvik) pro psovoda v terénu.

Snažíme se do našeho systému maximálně implementovat poznatky ze seminářů, webinářů i diskuzních fór napříč celým světem. Ale největší inspiraci k tréniku nacházíme ve spřátelených skupinách v Anglii, Americe a Kanadě. A závistivě po očku koukáme po výcviku skupiny Oketz z Izaele, která pro nás představuje špičku.

Tréninkovou základnu jsme našli v Plzni - Líních, kde pořádáme každý podzim Pohár Královny. Závody pro pátrací týmy, kdy do poslední chvíle psovod opravdu neví, co najde v terénu za zadání.

Materiály o naší misi

YOUTUBE kanál

Takdy najdete všechna naše veřejná videa. Ano, nejsou to úplně všechna videa z našeho výcviku, ale pokud už jsme teď přitáhli vaši pozornost ....

Další můžete najít na kanálu herohero.co/sarustecko

PREZENTACE K MISI: NA ŠTÍTĚ